Tässä tulevat joulukuun sukkani. Minun oli tarkoitus neuloa joka kuukausi yhdet kirjoneulesukat, mutta välistä on jäänyt jo seitsemät sukat! ( Ehkä ne valmistuvat ensi vuonna😁…)

Tässä tulee jonninmoinen ohje Misukat-sukkiin. Oletan, että osaat tehdä kantapäät, kiila- ja kärkikavennukset. Lankana on Gjestal Janne, kirkas punainen, puhdas valkoinen ja vaalean harmaa. Neulon 3,5 puikoilla. Tämä koko on noin 38-40 riippuen kuinka pitkän jalkaterästä teet.
Luo valkoisella langalla 48 silmukkaa ja neulo vinopitsiä noin 5 cm. Vinopitsin ohje löytyy alla olevasta kuvasta ja Ullaneuleen sivuilta, joilla on myös muita hyviä perusresorin korvaavia kuvioita. ( Ulla 01/18-Artikkelit-vaihtelua joustinneuleelle. Ullaneule.net). Pitsin jälkeen neulo varren kuvioneuleosuus. Kuvion jälkeen neulo 7 kerrosta sileää. Sen jälkeen kantalappu, 24 silmukkaa ja 24 kerrosta.

Valmiin kantapään reunasta poimi 13 silmukkaa. Puikoilla on nyt 17, 12, 12 ja 17 silmukkaa = 58 silmukkaa. Tee kiilakavennukset niin että puikoilla on lopulta 12 silmukkaa, ja yhteensä 48 silmukkaa. Itse tein kavennukset joka toisella kerroksella. Sitten tein yhden välikerroksen, ja aloitin jalkaterän kuvioneuleen.

Kuvioneuleen kerrokset 28-31 toistuvat kärkikavennusten yhteydessä. Kun pikkuvarvas peittyy, aloita kärkikavennukset. Itse kavensin alkuun joka toisella kerroksella. (Sillä kerroksella, jolla neulotaan vain valkoisella). Neulo kavennuksiin kuuluvat silmukat aina valkoisella kuvio-ohjeesta huolimatta. Kun puikoilla on enää 7 silmukkaa, lopeta kirjoneule ja jatka sileää valkoisella. Kun puikoilla on jäljellä 6 silmukkaa, tee kavennukset joka kerroksella. Kun jäljellä on vain 8 silmukkaa koko työssä, katkaise lanka ja vedä se silmukoiden läpi.
Siinäpä se.